biuro@oia.krakow.pl

Okregowa Izba Aptekarska w Krakowie

Okręgowa Izba Aptekarska

w Krakowie

9 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XXIV. Międzynarodowy Kongres Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia "Lecznictwo Szpitalne - Druga Linia Ochrony na Platformie OSOZ".

Mając na względzie integrację środowisk ochrony zdrowia i farmacji wokół wyzwania jakim jest transformacja technologiczna i organizacyjna ochrony zdrowia oraz farmacji, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Planujemy łącznie 10 sesji tematycznych  w tym sesję dla farmacji szpitalnej oraz liczne dyskusje. Forum uświetni uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia wraz z koncertem "Wieczór wiedeński" w siedzibie NOSPR, podczas której poznamy laureatów tegorocznej edycji prestiżowego Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia.
Poniżej przesyłam agendę sesji dedykowanej farmacji szpitalnej:
GODZINA
TYTUŁ WYKŁADU, CHARAKTERYSTYKA
WYKŁADOWCA

10.31-11.00
PRZERWA KAWOWA, PRZEJŚCIE DO SALI PLENARNYCH, COFFEE BREAK (TRANSITION TO THE BRANCH CONFERENCES)

11.01-11.30
30 min

Nowe wyzwania przed farmacją szpitalną.

Dr n. farm. Krystyna Chmal-Jagiełło,
Konsultant Krajowy ds. Farmacji Szpitalnej

11.31-12.00
30 min

Monitorowanie farmakoterapii w leczeniu szpitalnym.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski,
Dyrektor Oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Konsultant Krajowy ds. Radioterapii Onkologicznej

12.01-12.30
30 min

Rola apteki szpitalnej - jak może się zmienić dzięki nowoczesnym bazom wiedzy.

Piotr Kowalczyk, PHARMINDEX Poland Sp. z o.o.

12.31-13.00
30 min

Nowe obowiązki aptek szpitalnych wynikające z wdrożenia Dyrektywy Antyfałszywkowej na przykładzie funkcjonalności KS-ASW. Cz.I.

Paweł Dziąbek, KAMSOFT S.A.

13.01-14.00
PRZERWA OBIADOWA (LUNCH AND BREAK)

14.01-14.20
20 min

Status zmian w FP XI.

Dr Ewa Leciejewicz- Ziemecka,  Dyrektor Departamentu Farmakopeii Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

14.21-14.40
20 min

Nowe obowiązki aptek szpitalnych wynikające z wdrożenia Dyrektywy Antyfałszywkowej na przykładzie funkcjonalności KS-ASW. Cz. II.- Dyskusja.

Paweł Dziąbek, KAMSOFT S.A.

14.41-15.00
20 min

Farmaceuta szpitalny w badaniach klinicznych - oczekiwania.

Prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Składowski,
Dyrektor Oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Konsultant Krajowy ds. Radioterapii Onkologicznej

15.01-15.20
20 min

Rola farmaceuty i farmakologa klinicznego w kształtowaniu bezpiecznej polityki lekowej w szpitalu.

Dr hab. nauk o zdrowiu Adam Fronczak, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi

15.21-15.50
PRZERWA KAWOWA, POWRÓT DO SALI GŁÓWNEJ (COFEE BREAK, TRANSITION TO THE MAIN CONFERENCE HALL)

Rejestracja znajduje się pod linkiem:
https://osoz.pl/konferencja/szczegoly/1444

Od 1 kwietnia 2019 roku wchodzi ZSMOPL, w związku z tym uprzejmie informuję, że wysyłałem do Ministrów Zdrowia (Bartosz Arłukowicz, Konstanty Radziwiłł, Łukasz Szumowski) pisma dotyczące nielegalnego wywozu leków z Polski. Podkreślam, że problem wywozu leków z Polski przestanie istnieć tylko wtedy jeżeli ten proceder przestanie być opłacalny. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie dla pacjentów - niskich cen efektywnych uzyskanych za pomocą instrumentów dzielenia ryzyka, natomiast dla eksportu - wysokich cen urzędowych. Może tego dokonać podległa Ministrowi Zdrowia Komisja Ekonomiczna, która negocjuje ceny z firmami farmaceutycznymi.  Innymi słowy klucz do skutecznego zlikwidowania tego procederu jest w rękach Ministra Zdrowia. Zasadne jest zatem następujące pytanie: dlaczego żaden z Ministrów Zdrowia nie skorzystał z tego klucza?

Szczegóły znajdują się w załączniku.

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

W związku z brakiem cefalosporyn w załączniku przekazuję pismo do Ministra Zdrowia wystosowane przez Prezesa Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej oraz propozycje antybiotykoterapii alternatywnej dla cefalosporyn opracowane przez zespół ekspertów z mikrobiologii lekarskiej.

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

Rosnące wyzwania w kwestii zarządzania placówkami medycznymi?

Potrzeba innowacji w zakresie farmakoterapii?

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem" !

 

To już druga edycja konferencji dotyczącej farmacji klinicznej, tym razem pod tytułem „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem". Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 r. w nowoczesnym budynku Wydziału Farmaceutycznego z O. Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podstawowym celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum umożliwiającego debatę na temat sposobów zwiększania skuteczności i bezpieczeństwa leczenia farmakologicznego ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką może w tym procesie odegrać farmaceuta. Wydarzenie pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie takich zagadnień jak: optymalizacja procesu leczenia, miejsce farmaceuty klinicznego na oddziale oraz związane z tym korzyści ekonomiczne, edukacja interprofesjonalna, farmaceuta kliniczny a oczekiwania lekarzy, pielęgniarek i obawy dyrektorów szpitali, aspekty prawne dotyczące pracy w szpitalu.

 

Konferencja organizowana jest przez Katedrę i Zakład Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz Medicines Optimisation Innovation Centre (MOIC) z Irlandii Północnej. Gośćmi będą m. in. Prezydent Europejskiego Towarzystwa Farmacji Szpitalnej – dr. n.farm. Petr Horak czy specjalistka z zakresu prawa medycznego i farmaceutycznego – dr hab. Agnieszka Zimmermann. Przedstawiciele European Connected Health Alliance, które łączy 78 krajów i ponad 4,4 miliona ludzi, zaprezentują rozwiązania dla wyzwania WHO dotyczącego bezpieczeństwa pacjenta. Przewidywane jest również wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia. Z kolei współorganizatorzy z Wielkiej Brytanii podzielą się z nami wieloletnim doświadczeniem z zakresu farmacji klinicznej oraz przedstawią innowacyjne rozwiązania z zakresu optymalizacji procesu terapeutycznego. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z licznych warsztatów, a za udział w wydarzeniu zostaną przyznane punkty edukacyjne.

 

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do farmaceutów, ale także lekarzy, przedstawicieli innych zawodów medycznych, osób zarządzających placówkami medycznymi oraz studentów i doktorantów. Pełny program konferencji znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

 

Więcej informacji można znaleźć na:

www.konferencje.umed.wroc.pl/farmaceutanaoddziale

www.facebook.com/farmaceutanaoddziale

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje dotyczące MOIC:

http://www.themoic.com

 

Pobierz bezpłatny e-book na temat dyrektywy fałszykowej

i dowiedz się krok po kroku jak właściwie weryfikować leki od 09.02.2019 roku

 

Od dn. 09.02.2019 r. zacznie obowiązywać tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Tym samym między innymi apteki szpitalne, ogólnodostępne,  hurtownie będą zobligowane do weryfikacji autentyczności pochodzenia leków przed ich podaniem lub wydaniem pacjentowi. Będzie to dotyczyć wszystkich produktów leczniczych przeznaczonych do użytku dla ludzi wydawanych na receptę (z nielicznymi wyjątkami) oraz niektórych produktów leczniczych OTC – Omeprazol w dwóch postaciach.

 

- Chcesz poznać regulacje prawne i zobowiązania jakie spoczywają na Twojej placówce w myśl unijnego rozporządzenia?

- Chcesz wiedzieć jak postępować na etapie całego procesu weryfikacji leków?

- Chcesz, aby Twoja codzienna praca, po wejściu w życie unijnej dyrektywy, była zautomatyzowana i odpowiadała wszelkim wymogom prawnym?

 

POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK NA TEMAT DYREKTYWY FAŁSZYKOWEJ ->> www.lideo.tech/swal

 

Poradnik pt. „Dyrektywa Fałszywkowa. Wytyczne implementacji dla polskiego systemu ochrony zdrowia | szpitalnictwa”, powstał dzięki firmie Lideo S.A., dostawcy rozwiązań informatyczno-technologicznych na rynku medycznym - pod redakcją naukową dra Piotra Merksa i Zespołu Redakcyjnego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Z E-BOOK’A poznasz m.in.:

  • Zakres i podmioty zobligowane do weryfikacji leków.
  • Konsekwencje omijania Dyrektywy Fałszywkowej.
  • Wytyczne w momencie wykrycia sfałszowania leku.
  • Finansowanie wdrożenia odpowiedniego systemu IT.
  • Zobowiązania w implementacji rozporządzenia do polskich szpitali i aptek.
  • Korzyści z wdrożenia dyrektywy.
  • Wytyczne regulacji prawnych w polskich warunkach szpitalnictwa.
  • Procedury autentyfikacji, wycofania leków z aptek i wytyczne w momencie podania pacjentowi.
  • System weryfikacji autentyczności leków.

 

E-BOOK dostępny jest tutaj ->> www.lideo.tech/swal

Szanowni Państwo,

Z upoważnienia Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Pani Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej poniżej przekazujemy komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące obowiązku serializacji.

Prezes ORA w Krakowie, dr Barbara Jękot

Serializacja produktów leczniczych już od 2019/02!!!
Od lutego 2019 r. wymogiem prawnym staje się weryfikacja autentyczności niepowtarzalnego identyfikatora produktu leczniczego (kod 2D). Ma on zastosowanie do większości leków na receptę i Omeprazoli. Wymóg ten dotyczy prawie WSZYSTKICH podmiotów/instytucji/organizacji w całej Unii Europejskiej.
Działania związane z uwierzytelnianiem leków mają ma celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez dodatkowe sprawdzenie autentyczności i okresu ważności każdego opakowania leków (Rx) przed ich wydaniem.

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

DO POBRANIA

KONTAKT