biuro@oia.krakow.pl

Okregowa Izba Aptekarska w Krakowie

Okręgowa Izba Aptekarska

w Krakowie

26 września 2019 r. odbyły się uroczystości związane z Ogólnopolskim Dniem Aptekarza.
Organizatorem tradycyjnie była Naczelna Izba Aptekarska pod Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia.
Uroczystość Dnia Aptekarza rozpoczęła się Mszą w intencji farmaceutów w Bazylice Świętego Krzyża. Obchody składały się z części konferencyjnej, oficjalnej i rozrywkowej.
Przemówienie powitalne wygłosiła Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, podkreślając wielki wysiłek, jaki został włożony przez farmaceutów we wdrożenie trzech wielkich programów cyfryzacji  służby zdrowia i związane z nią wprowadzenie systemu ZSMOPL, e-Recepty oraz serializacji.
W części konferencyjnej podsumowana została kampania promocyjna „Po pierwsze farmaceuta”. Ciekawie przygotowana prezentacja wraz z komentarzem Prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej i Prezesa Fundacji Aflofarm – Tomasza Furmana wskazywała, że taka kampania była potrzebna i spełniła swoją rolę.
Podsumowanie kampanii było też punktem wyjściowym do debaty, która składała się z czterech części pod roboczymi tytułami:
- Opieka farmaceutyczna – tak, ale tylko w formie świadczenia
- Więcej praktyki, mniej chemii
- Czego od farmaceuty oczekują pacjenci?
- Co z ustawą o zawodzie?
W debacie udział wzięli: Janusz Cieszyński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Jacek Sapa z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urszula Jaworska, Członek Zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska Prezes NRA, Michał Byliniak – Prezydent PGEU.
Oficjalną część uroczystości stanowiło uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych samorządowych osobom zasłużonym dla farmacji i ochrony zdrowia. Z przyjemnością informuję, że również członkowie naszej OIA zostali odznaczeni. Brązowy Krzyż zasługi otrzymała mgr farm. Anna Włodarczyk, Odznaką honorową za zasługi dla ochrony zdrowia Ministra Zdrowia (zaległą) odebrał  mgr farm. Witold Jucha. Medal im. Prof. Bronisława Koskowskiego 2019 otrzymali mgr farm. Robert Biront i mgr farm. Marcin Kudrzycki, odznakę Mecenasa Samorządu Aptekarskiego 2019 r. prof. Bożena Muszyńska, a dyplom Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego 2019, mgr farm. Joanna Piątkowska–Kowalik. Wszystkim odznaczonym serdecznie gratuluję.
Ogólnopolski Dzień Aptekarza 2019 zakończył recital Damiana Aleksandra, aktora teatralnego i telewizyjnego.

Szczegóły i galeria zdjęć z uroczystości: https://www.nia.org.pl/2019/10/01/ogolnopolski-dzien-aptekarza-2019-juz-za-nami/

[ Galeria facebook ]

Prezes ORA w Krakowie, dr Barbara Jękot

Koleżanki i Koledzy!

19 lipca 2019 r. córka naszego kolegi mgr. farm. Przemysława Krzyżka 15-letnia Maja miała wypadek komunikacyjny, w którym doznała ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. Liczne złamania kości czaszki, oczodołów, strzaskane płaty czołowe mózgu oraz okolica podwzgórza to obrażenia jakich doznała. Obecnie Maja jest leczona w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Dlatego zwracam się do Was z wielką prośbą o wszelką pomoc, w tym o pomoc finansową dla Mai.

Wszyscy, którzy chcą pomóc niech przyłączą się do akcji "Budzimy Maję":

https://zrzutka.pl/budzimy-maje

Pamiętajmy, że Przemek to nasz znakomity bramkarz, który stojąc między słupkami nie raz oddał zdrowie za Drużynę OIA Katowice i zdobył z nią wiele tytułów, w tym Mistrzostwa Polski w futsalu.

Z poważaniem

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz

PKT!

Drodzy Farmaceuci,

Pragnę Was serdecznie zaprosić na jedno z najważniejszych spotkań naszego Duszpasterstwa w tym roku, dotyczące sakramentu pokuty. Będzie miało miejsce w sobotę 5 października w Klubie Horyzont przy ul. Syrokomli 23/2. 

Rozpoczniemy Mszą Św. o godz. 17:00 (można przychodzić do Klubu już od 16:30). Po Eucharystii poprowadzę dla Was konferencję na temat spowiedzi. Spotkanie zakończymy rozważaniem Pisma Świętego, dlatego bardzo proszę o zabranie ze sobą Biblii.

Ciesząc się na nasze spotkanie, tradycyjnie już zachęcam do zaproszenia nowych farmaceutów :)

W Chrystusie,

O. Mariusz Kiełbasa LC,

Duszpasterz farmaceutów

Przyjdź Królestwo Twoje!
 
Z okazji Dnia Aptekarza życzę Wam, drodzy Farmaceuci wielu łask Bożych zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu osobistym. Aby praca była nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim realizacją powołania w służbie drugiemu człowiekowi. Niech św. Kosma i Damian każdego dnia wstawiają się za Wami u Boga. Będę pamiętał o Was wszystkich w sposób szczególny w dzisiejszej Mszy św. 
Szczęść Boże!
 
O. Mariusz Kiełbasa LC,
Duszpasterz farmaceutów

W dniach 13-15.09.2019r w Krakowie na torze kajakowym w ośrodku KOLNA odbyły się IV Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu organizowane przez naszą Izbę . To był II termin Mistrzostw. W maju ze względu na wysoki poziom wody w Wiśle i zalanie toru zmuszeni byliśmy przenieść zawody na wrzesień. Rozpoczęliśmy je ,już tradycyjnie, zapraszając uczestników na wyprawę rowerową do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Tam była okazja do degustacji produktów wyrabianych przez mnichów i siostry Benedyktynki z Szarowa . W ten piękny i słoneczny wieczór patrząc na budynki klasztorne, kościół i zakole Wisły próbowaliśmy m.in. Cydru benedyktyńskiego , konfitur, wędlin, serów, chleba ze smalcem i pyszne ciasta : makowiec i sernik.

W sobotę o godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Mistrzostw. Dokonała tego prezes naszej Izby Barbara Jękot. Na starcie zawodów stanęło 7 załóg reprezentujących Okręgowe Izby Aptekarskie rywalizujące O Puchar Prezesa NIA i 5 załóg sponsorów imprezy startujących w kategorii „Przyjaciele Farmacji i walczących O Puchar Prezesa OIA Kraków. W fazie kwalifikacji odbyły się 2 spływy . Doping kibiców z użyciem wwzeli tworzył niesamowitą atmosferę zawodów. Załogi zmotywowane do walki , dawały z siebie wszystko.
Stosowały różne techniki spływu pontonem. Do najciekawszych należał niesamowity spływ podkarpackiej załogi ,która zawieszona na przeszkodzie wywróciła ponton i wykonała skok do wody .Śmiało można ją nazwać najbardziej „wywrotową” załogą Mistrzostw  . Po tym spływie dla niektórych świat już nie wyglądał tak samo...( okulary też spłynęły ). Z kolei załoga Olimpu, być może zachęcona muzyką płynącą z głośników, wykonała 3 piruety po 360 st . każdy tak ,że zastanawialiśmy się czy w przyszłym roku nie zaproponować ich wszystkim, obligatoryjnie .Jednak prawdziwymi mistrzyniami od spektakularnych wyczynów na wodzie były panie z kobiecej załogi OIA Kraków. Każdy spływ był ciekawszy i przepełniony nowymi kombinacjami wodnymi . Panie zaliczyły: skok do wody, zygzaki , piruety ( 2 x 360 st.) i postawiły ponton do pionu…Wszystkie te załogi zostały uznane za wyjątkowe i odpowiednio nagrodzone za niesamowite emocje , których nam dostarczyły.
Wśród tych ,którzy płynęli klasycznie do finału dostały się 4 załogi z najlepszymi czasami. Ostatecznie Puchar Prezesa NRA i tytuł Mistrza Polski Farmaceutów 2019 w Raftingu , zdobyła załoga mieszana z Kujawsko-Pomorskiej OIA z Bernardem Witkowskim-Mikinia jako kapitanem . Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła nasza załoga mieszana w składzie : Zofia Dąbrowska, Sebastian Janik, Arkadiusz Litwin i Cezary Duliasz. Na trzecim miejscu , z brązowym medalem uplasowała się męska załoga z Łodzi z Wiktorem Napiórą jako kapitanem. Medale , puchary i nagrody zostały wręczone. Wystrzeliły szampany i posypały się gratulacje. Najlepszą załogę kobiecą stworzyły oczywiście nasze panie z Krakowa w składzie : Maja Janik, Justyna Cagara, Aleksandra Bajołek, Joanna Powichrowska. Najlepszą załogą mieszaną okazała się Kujawsko Pomorska OIA z Bernardem Witkowskim-Mikinia jako kapitanem.
Wśród „ Przyjaciół Farmacji „ najlepszą załogą okazała się załoga Amara i ona zdobyła Puchar Prezesa OIA Kraków ,drugie miejsce załoga Szpitala ze Skawiny a trzecie miejsce zajęła załoga Neuci.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY !
Podziękowania należą się sponsorom imprezy, którymi byli : Hurtap, Farmina, Neuca , Amara, Olimp, Eka Medica, Elfa Pharm, Relaksmisja, Biocodex i Gardenpharm. Bez Was nie byłoby tak pięknie. DZIĘKUJEMY ! Zakończyliśmy kolejną sportową imprezę, integrującą farmaceutów z całej Polski wspólną kolacją i dyskoteką. Podziękowania należą się również Wychowankom Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” za pokaz tańca i Podkarpackiej OIA z prezes Lucyną Samborską za fantastyczny program integracyjny podczas wieczoru.
Kolejne Mistrzostwa już w maju 2020roku…
ZAPRASZAMY

Małgorzata Lelito

[ Galeria - Facebook ]

Fot. Lech Wróblewski
Fot. Tomasz Kubik

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

DO POBRANIA

KONTAKT