biuro@oia.krakow.pl

Okregowa Izba Aptekarska w Krakowie

Okręgowa Izba Aptekarska

w Krakowie

BEZPŁATNA 24H OPIEKA PRAWNA

Newsletter OIA w Krakowie

Proszę podać imię oraz adres e-mail i wybrać "Zamawiam". Żeby wypisać się z newslettera, proszę wybrać "Rezygnuję".
Regulamin
Zaznacz, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie i przechowywanie adresu e-mail w celu realizacji wysyłki newslettera przez OIA w Krakowie zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności.

Bezpłatne kursy języka polskiego jako obcego dla uchodźców obywateli Ukrainy

КУРСИ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ ЯК ІНОЗЕМНОЇ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Studium Języków Obcych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej otworzyło zapisy na bezpłatne kursy przygotowawcze z języka polskiego jako obcego dla uchodźców obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku i którzy byli studentami ukraińskich uczelni medycznych w roku akademickim 2021/2022. Więcej informacji: https://farmaceucidlaukrainy.pl/aktualnosci/

Центр іноземних мов Варшавського медичного університету в рамках програми «Солідарність з Україною» Національного агентства академічних обмінів відкрив набір на безкоштовні підготовчі курси Польської мови як іноземної для біженців громадян України, які прибули до Польщі не раніше ніж 24 лютого 2022 року і були студентами українських медичних вишів у 2021/2022 навчальному році.  https://farmaceucidlaukrainy.pl/aktualnosci/

Źródło:
https://www.nia.org.pl/2022/05/26/bezplatne-kursy-jezyka-polskiego-jako-obcego-dla-uchodzcow-obywateli-ukrainy-i-%d0%ba%d1%83%d1%80%d1%81%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d1%8c%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d1%97-%d0%bc%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d1%8f/

Punkt Pomocy Farmaceutycznej w Krakowie przy Al. Daszyńskiego 22 działa już 7 tygodni. Farmaceutki i Farmaceuci naszej Izby, ale także Farmaceutyki z Ukrainy, te mieszkające od lat w Polsce i te, które uciekły przed działaniami wojennymi w ostatnich tygodniach, z ogromnym zaangażowaniem podjęły/podjęli pracę w Punkcie. 

Nasza pomoc trwa już naprawdę długo i momentami chyba wszyscy zaczynamy odczuwać zmęczenie. Są jednak takie sytuacje, które przywracają nam siły i pokazują, że nasza praca i zaangażowanie w pomoc ma sens.

Wczoraj do Punktu zgłosiła się starsza Pani, Ukrainka, 85 lat. Na popołudniowym dyżurze była nasza koleżanka mgr farm. Dorota Stoltmann. Dorota zmierzyła Pani ciśnienie (w Punkcie mamy do naszej dyspozycji ciśnieniomierz dzięki uprzejmości pani Agnieszki Kulig z firmy PMTsmile). Kobieta miała ciśnienie 240/140. Pani natychmiast otrzymała captopril (nie ma to jak damska torebka Farmaceutki - czegoż tam nie ma... wink). Zostało wezwane pogotowie.
Sytuacja została opanowana, ciśnienie ustabilizowane.
W trakcie rozmowy Pani opowiedziała o ucieczce z Mariupola. Uciekała sama, jej córka zginęła w ostrzale miasta. Z synem, który pracuje jako lekarz w Odessie, nie ma kontaktu od dnia wybuchu wojny. W Ukrainie kobieta była w stałym leczeniu, zażywała Valsacor 160 i Prestarium 10. Teraz w Polsce nie ma wystarczających środków do życia, więc oszczędzała leki, które ze sobą przywiozła, zażywając połowę dawki, żeby starczyło na dłużej...
Dorota zorganizowała pomoc dla Ukrainki; zrzutka wśród obecnych w Centrum Wielokulturowym wolontariuszy na wykupienie leków, telefon do najbliższej apteki, czy leki są na stanie, znalezienie osoby, która poszła zrealizować receptę i wróciła do Punktu z lekami. 
Dorota Stoltmann w rozmowie skromnie stwierdziła, że nic takiego nadzwyczajnego nie zrobiła, że każdy z nas postąpiłby tak samo. I zapewne ma rację, każdy z nas postąpiłby tak samo, w naszej codziennej pracy staramy się pomóc wszystkim Pacjentom. 

mgr farm. Dorota Stoltmann

Jednak w tym przypadku chodzi o coś więcej; ta Ukrainka otrzymała pomoc dzięki pracy bezinteresownej, dzięki pracy wolontariuszy, dzięki temu, że Dorota i wiele/wielu Farmaceutek i Farmaceutów naszej Izby poświęcają swój wolny czas, energię, angażują się w zbiórki leków wśród mieszkańców Krakowa, w segregację leków, które przychodzą z darów z całej Europy, z własnych środków kupują leki najbardziej potrzebne w Punkcie, promują wśród znajomych i Pacjentów aptek, w których na co dzień pracują, pomoc dla najbardziej potrzebujących.   
Sytuacja, w jakiej nie z własnej woli znalazła się Ukraina, a pośrednio Polska, pozwoliła na pokazanie najlepszych stron naszego zawodu i nas samych; empatii, zaangażowania w niesienie pomocy, poczucia odpowiedzialności za innych.
Wszystkim nam należą się słowa uznania i szczere podziękowaniesmile 

Joanna Piątkowska-Kowalik

Szanowni Państwo,

w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego koniecznej do wykonywania zawodu farmaceuty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło:
https://www.nia.org.pl/2022/04/05/projekt-rozporzadzenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-potwierdzania-znajomosci-jezyka-polskiego-koniecznej-do-wykonywania-zawodu-farmaceuty-na-terytorium-rzeczypospolitej-polskiej/

Od 23 marca 2022 r. działa Punkt Pomocy Farmaceutycznej zorganizowany pod patronatem Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie przy ogromnym wsparciu i pomocy ze strony wolontariuszy z Centrum Wielokulturowego przy ul. Daszyńskiego 22 w Krakowie.

Farmaceutki i Farmaceuci z naszej Izby z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w prace przy uruchomieniu, a następnie przy funkcjonowania Punktu, w tym segregacji leków pochodzących od polskich pacjentów i instytucji oraz z darów napływających do nas z wielu krajów Europy, a przeznaczonych na pomoc obywatelom Ukrainy, którzy ze względu na wojnę byli zmuszeni wyjechać do Polski.

Najważniejszy jest jednak czas, jaki farmaceuci poświęcają na dyżurowanie w Punkcie Pomocy Farmaceutycznej. W trakcie dyżurów uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać pomoc w postaci fachowej porady farmaceutycznej, informacji o polskich odpowiednikach leków, które stosowali w swoim kraju, przekierowania do służ medycznych dedykowanych Uchodźcom. W miarę możliwości przekazywane są im też leki otrzymane z darów.

Zaangażowani w pomoc są zarówno Farmaceuci, jak i firmy, z którymi na co dzień współpracują apteki.

Szczególne podziękowania chciałam przekazać:

Panu Robertowi Birontowi reprezentującemu firmę Galfarm z grupy FAGRON za białe fartuchy, które dla Farmaceuty stanowią "służbowy uniform" i pozwalają farmaceutom-wolontariuszom w sekundę przeskoczyć z trybu "życie prywatne" w tryb "praca" ;)

Pani Agnieszce Kuliś z firmy PMT sp.z o.o. z Krakowa za przekazanie na potrzeby Punktu ciśnieniomierza.

Pani Małgorzacie Proszowskiej z firmy CHDE dystrybutora sprzętu MicroLife za termometr bezdotykowy.

Przede wszystkim jednak składam podziękowania dla WSZYSTKICH FARMACEUTEK i FARMACEUTÓW za Wasze zaangażowanie, poświęcony czas i serce. JESTEŚCIE WIELCY!!

Wszystkich chętnych do włączenia się w naszą akcję zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 537-054-545, lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na aktualnie panującą sytuację związaną z coraz większą liczbą obywateli ukraińskich szukających wsparcia i pomocy w naszym kraju, także pomocy medycznej, PHARMINDEX Poland opracował słowniki słów i zwrotów polsko-ukraińskich, które są najczęściej używane w komunikacji aptecznej z pacjentem. Dla ułatwienia kontaktu z obcojęzycznymi pacjentami, przy każdym z pojęć zamieściliśmy również zapis FONETYCZNY.

Słownik zostały opracowany przez zespół farmaceutów PHARMINDEX w porozumieniu z aptekarzami praktykami oraz zweryfikowany przez zatrudnioną przez PHARMINDEX Poland mgr farmacji  - obywatelkę Ukrainy.

W trosce o bezpieczeństwo i komfort pracy farmaceutów, a przede wszystkim dobro pacjentów, zwracamy się z prośbą o rozpowszechnienie słownika wszystkim członkom Izby Aptekarskiej bez żadnych ograniczeń licencyjnych, jak również jeżeli to możliwe opublikowanie na Państwa stronie internetowej.

Słownik w postaci dokumentu PDF załączam w tej widomości.

Zachęcam także do odwiedzenia serwisów własnych PHARMINDEX: https://pharmindex.pl/ oraz https://pharmindexcomplete.pl/, gdzie również zamieściliśmy dostęp do wspominanego słownika oraz inne przydatne informacje dotyczące produktów leczniczych i rynku medyczno-farmaceutycznego w Polsce.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą.

Pozdrawiam serdecznie,

Roksana Lewandowska

Key Account Manager

PHARMINDEX Poland Sp. z o.o.

Szanowni Państwo!

Pomagaj i zyskuj wiedzę! Pod takim hasłem prowadzona jest charytatywna akcja edukacyjna "Farmaceuci Ukrainie". Przedsięwzięcie polega na organizacji cyklu webinarów i wydarzeń typu live na Instagramie, którym towarzyszy zbiórka wspierająca działalność farmaceuci.org na tworzenie i utrzymanie Punktów Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców z Ukrainy.

Dlaczego powstała akcja "Farmaceuci Ukrainie"?

Ponad 40 milionów ludzi nie ma dzisiaj spokoju w sercu, bo żyje w kraju, na który spadają pociski. Ci, którzy uciekli zostawili w Ukrainie swoją własność, są oddzieleni od bliskich, nie planują wiosennych porządków w swoich domach... Chcemy im pomagać na miarę swoich sił, umiejętności i zgodnie ze swoimi kompetencjami.

W jaki sposób mogą pomóc farmaceuci?

Tylko na początku Ukraińcy przybywali starannie spakowani. Dzisiaj często nie mają przy sobie niemal nic i dotyczy to także leków. Są wycieńczeni podróżą, zmęczeni sytuacją w której się znaleźli, a narażeni na pobyt w dużych skupiskach ludzkich zaczynają chorować, szczególnie dzieci.

W Punktach Pomocy Farmaceutycznej uchodźcy mogą skonsultować drobne dolegliwości i otrzymać dopasowane do potrzeb leki OTC. Farmaceuci służą także informacją na temat możliwości kontynuacji terapii chorób przewlekłych, wskazują rozwiązania w zakresie zamienników i kierują do lekarza, jeśli sytuacja tego wymaga.

Farmaceuci farmaceutom

Farmaceuci Ukrainie to akcja pomocowa dla uchodźców, naszym celem jest jednak także wsparcie kolegów i koleżanek, którzy zaangażowali się w wolontariat na rzecz działania Punktów Pomocy Farmaceutycznej. Ufamy farmaceutom i wiemy, że tematem leków i bezpiecznej farmakoterapii wśród uchodźców zajmą się naprawdę dobrze.

Zapraszamy na kolejny webinar 4 kwietnia 2022 roku o godzinie 19:00. Link do rejestracji:
https://slaskaoia.clickmeeting.com/farmaceuci-ukrainie-4-04-2022/register

Link do naszej skarbonki:
https://zrzutka.pl/28nnjt/s/farmaceuciukrainie

Więcej informacji na temat programu i wykładowców znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej:
https://farmaceuciukrainie.pl

Z poważaniem!
Organizatorzy akcji „Farmaceuci Ukrainie”

Farmaceuci Ukrainie
farmaceuciukrainie.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mgr farm. Agnieszka Stankiewicz
tel. 794-104-444,
mgr farm. Olga Sierpniowska
tel. 793-568-455

Загальні правила виписування і реалізації рецептів у Польщі

Право на медичні послуги для іноземця з поза Європейського Союзу, у тому числі для громадян України  завжди вирішує особа, яка виписує рецепт на підставі представлених пацієнтом документів  або на підставі перевірки в системі Електронної Верифікації Повноважень Користувачів.

Czytaj więcej: Реалізація рецептів – інформація для пацієнтів з України I Realizacja recept – informacja dla...

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

DO POBRANIA

KONTAKT