biuro@oia.krakow.pl

Okregowa Izba Aptekarska w Krakowie

Okręgowa Izba Aptekarska

w Krakowie

BEZPŁATNA 24H OPIEKA PRAWNA

Newsletter OIA w Krakowie

Proszę podać imię oraz adres e-mail i wybrać "Zamawiam". Żeby wypisać się z newslettera, proszę wybrać "Rezygnuję".
Regulamin
Zaznacz, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie i przechowywanie adresu e-mail w celu realizacji wysyłki newslettera przez OIA w Krakowie zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności.

e-dukacja

Centrum szkoleń farmaceutycznych
on-line

OGŁOSZENIA

80. JUBILEUSZOWY KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

UWAGA! Uprzejmie prosimy, aby osoby chcące wziąć udział w konkursie, w dniu 1 grudnia przyniosły wraz ze sobą odpowiednie formularze załączone do regulaminu!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bozego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia 2022 r. o godzinie 13.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi w dniu 11 grudnia 2022 o godz. 13.00.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich
5.12.2022 r. - 26.02.2023 r.
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W dniu 18 listopada 2022 o godz. 18-tej odbył się jubileuszowy, X Konkurs Nalewek Własnej Receptury. Dzięki uprzejmości Dyrektor Dr Agnieszce Rzepieli konkurs tradycyjnie gościł w magicznych wnętrzach Muzeum Farmacji przy ul. Floriańskiej 25. Konkurs, to cykliczne wydarzenie integrujące członków Izb Aptekarskich i Izb Lekarskich. W tej edycji do konkursu dopuszczone zostały 24 nalewki. 
    Najwięcej nalewek do konkursu zgłosiła Pani mgr farm. Alicja Gaweł z Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Wszystkie bardzo intrygujące smakowo w karafkach udekorowanych ręcznie malowanymi etykietami. Tradycyjnie pięknie prezentowały się nalewki doktora Zygmunta Madejskiego w zabytkowych karafkach, które doktor kolekcjonuje. Opowieści doktora dotyczące skomplikowanych procesów przygotowywania nalewek uświetniły konkurs. Doktor Zygmunt Madejski został zasłużonym laureatem w nowej kategorii za najatrakcyjniej zaprezentowane nalewki. 
    Jury w składzie wiceprezes ORA w Krakowie dr n. farm. Przemysław Szybka - przewodniczący, wiceprezes ORL lek. dent. Dariusz Kościelniak, Pani Agata Bartoszek z OIL oraz mgr farm. Tomasz Płatek z ORA w Krakowie nie miało łatwego zadania. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Po długiej debacie udało się wyłonić laureatów tegorocznego konkursu.
    Nagrodę Prezes OIA w Krakowie za nalewkę słodką otrzymała Pani mgr farm. Anita Molenda z OIA w Krakowie za nalewkę z czarnej porzeczki.
    Nagrodę Prezes OIA w Krakowie za nalewkę wytrawną otrzymała mgr farm. Alicja Gaweł z Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej za nalewkę aptekarską z cytryńca chińskiego.
    Wręczone zostały także dwa wyróżnienia Prezes OIA w Krakowie. Za nalewkę wytrawną "wzmacniająca Peache" pięciokrotnie filtrowaną o bardzo złożonym składzie na winie brzoskwiniowym dla Pani mgr farm. Alicji Gaweł z Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz za nalewkę półsłodką dla Pana dr Krzysztofa Tokarza z OIL w Krakowie za tarninówkę "Sloe gin".
    Nagroda Prezesa OIL w Krakowie za nalewkę słodką wręczona została Pani mgr farm. Kindze Pawlik z OIA w Krakowie za interesującą nalewkę "Rajskie Jabłuszko".
    Nagrodę Prezesa OIL w Krakowie za nalewkę o najciekawszym smaku zdobył dr Zygmunt Madejski za półsłodką nalewkę "Maraschino" z wiśni, orzecha laskowego, gorzkich migdałów i wanilii.
   Wiceprezes ORL lek. dent. Dariusz Kościelniak wręczył także wyróżnienia Prezesa OIL. Jedno za półsłodką czeremchówkę dla dr Aleksandra Petri z Krakowa, drugą za wytrawną dereniówkę dla mgr farm. Roberta Bironta z OIA w Krakowie.
    Uczestnicy spotkania także mogli wybrać swojego faworyta. Nagroda Publiczności w tym roku wręczona została dr Krzysztofowi Tokarzowi z OIL w Krakowie za nalewkę słodką wiśniową z cynamonem. 
   Sława konkursu dotarła do Krakowskiego Bractwa Kurkowego, które z okazji jubileuszu wysłało reprezentację w osobach Króla Kurkowego i dwóch Marszałków. Bracia Kurkowi dostarczyli do degustacji pozakonkursową nalewkę miętową produkcji Marszałka Piotra Pateckiego.
   Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do przygotowywania kolejnych ciekawych trunków na przyszły sezon.

Wiceprezes ORA w Krakowie, dr n. farm. Przemysław Szybka

Szanowni Państwo
Okręgowa Rada Adwokacka zaprasza do udziału w Turnieju Szachowym o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie.
Turniej odbędzie się w Klubie Adwokata w dniu 19 listopada 2022 roku, w godz. 9.30- 14.30.
Zapisy przyjmuje bezpośrednio Pani Mecenas Fryderyka Kulesza na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

DO POBRANIA

KONTAKT