Od 16 kwietnia wymóg specjalizacji dla kierowników aptek szpitalnych i zakładowych
16 kwietnia 2024 roku mija okres przejściowy na przepisy z art. 93 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne, który stanowi, że do podjęcia pracy na stanowisku kierownika apteki szpitalnej lub zakładowej koniecznym jest spełnienie łącznie kilku warunków, w tym posiadania specjalizacji. Wymóg ten dotyczy jednak wyłącznie farmaceutów obejmujących stanowisko kierownika apteki szpitalnej lub zakładowej po kwietnia 2024 r.
Dokładne wymagania są następujące:
- minimum dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu w aptece szpitalnej lub zakładowej w pełnym wymiarze czasu pracy,
- posiadanie tytułu specjalisty w dziedzinie farmacji szpitalnej, farmacji klinicznej lub farmacji aptecznej,
- posiadanie rękojmi należytego pełnienia funkcji kierownika apteki,
- wypełnianie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego,
- wypełnianie obowiązku członka samorządu zawodu farmaceuty.
Farmaceuci, którzy są już kierownikami apteki szpitalnej lub zakładowej i nie mają specjalizacji, mogą nadal pełnić tę funkcję w aktualnym miejscu pracy także po 16 kwietnia 2024 roku, nawet jeśli nie posiadają specjalizacji w jednej ze wskazanych dziedzin. Jeśli jednak zechcą zmienić miejsce pracy i kierować inną apteką szpitalną lub zakładową, będą musieli wykazać się spełnieniem wszystkich wymogów, w tym posiadania specjalizacji w dziedzinie farmacji szpitalnej, klinicznej lub aptecznej.
_____
Prezes ORA w Krakowie, dr n. farm. Anna Włodarczyk