Komunikat w sprawie prawidłowego informowania pacjentów o odpłatności za lek refundowany
Szanowni Farmaceuci!
Do izby docierają sygnały od przedstawicieli środowisk lekarskich oraz od samych farmaceutów śledzących pojawiające się w przestrzeni publicznej wpisy dotyczące tego samego problemu, a mianowicie niewłaściwego i nieprofesjonalnego informowania pacjentów przez fachowych pracowników aptek o poziomie refundacji środków leczniczych, wskazanego przez lekarza na recepcie. Stawia to w niekorzystnym świetle zawód farmaceuty i negatywnie wpływa na relacje pomiędzy naszymi zawodami.
Poziom refundacji leków jest zależny od wskazań refundacyjnych a one są często wieloskładnikowe i nie ograniczają się tylko do rozpoznania konkretnej choroby ale także obejmują np. czas jej trwania (np. refundacja opatrunków na rany przewlekłe) czy przebieg i rodzaj dotychczasowego leczenia (np. niektóre rodzaje insulin lub nowoczesne leki stosowane w cukrzycy).*
Chociaż realizacja recept na wprost nie mieści się w definicji Opieki Farmaceutycznej, to do czasu powstania automatycznego wskazywania poziomu refundacji środków leczniczych przez system informatyczny bardzo proszę kierowników aptek o zwrócenie uwagi na prawidłowe informowanie pacjentów przez personel fachowy apteki (dotyczy to zarówno wskazań refundacyjnych oraz poziomu odpłatności jak i uprawnień dodatkowych – S i DZ, które nie każdy lekarz może umieścić na recepcie). Właściwe wyjaśnienie pacjentom zasad refundacji leków pomoże w budowaniu korzystnego wizerunku wszystkich farmaceutów i przyczyni się do poprawy współpracy ze środowiskiem lekarskim.

* Nawigator Pacjenta https://nawigatorpacjenta.rpp.gov.pl/.../zasady.../
Prezes ORA w Krakowie, dr n. farm. Anna Włodarczyk