Zgłaszanie uwag do projektu w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego

Szanowni Państwo,

 

do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zachęcamy Państwa do przekazania swoich uwag do projektu za naszym pośrednictwem.

Ponieważ Państwa opinie na temat projektu mogą być bardzo różne, uwagi, które Okręgowa Izba w Krakowie przekaże, będą głosem wyrażonym przez większość. Prosimy o odsyłanie swoich uwag/postulatów/wniosków w postaci poniżej zaproponowanej tabeli do dnia 9.04.2024 (wtorek) na adres: biuro@oia.krakow.pl.

Treść uwagi  Uzasadnienie Proponowane rozwiązanie
     
     

 

Link do projektu rozporządzenia:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383702

 

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, wprowadzenie tego rozwiązania może pozwolić na:

1. Ograniczenie ryzyka nieplanowanych ciąż wśród młodzieży: dostępność antykoncepcji awaryjnej po przeprowadzeniu stosownego wywiadu, umożliwi szybką interwencję, minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży.

2. Wzmocnienie autonomii i samostanowienia młodzieży: wprowadzenie możliwości wywiadu poprzedzającego zakup antykoncepcji awaryjnej dla osób w wieku od 15 do 18 lat, umożliwi młodzieży samodzielne podejmowanie decyzji dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Jest to istotne w kontekście rozwijania autonomii i umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji życiowych.

3. Podniesienie poziomu edukacji zdrowotnej: przeprowadzanie ww. wywiadu przed zakupem antykoncepcji awaryjnej stanowić będzie znaczący krok w kierunku podniesienia poziomu edukacji dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego. Farmaceuci tym osobom rzetelne informacje dotyczące antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego, co przyczyni się do świadomego podejścia młodzieży do kwestii związanych z życiem seksualnym.

4. Eliminacja barier dostępności: propozycja eliminuje istniejące bariery w dostępie do antykoncepcji awaryjnej dla młodzieży, takie jak trudności z umówieniem wizyty u lekarza, spóźnienie się z zastosowaniem środka antykoncepcyjnego (tzn. po upływie czasu, w jakim zgodnie ze swoim przeznaczeniem, środek ten może zostać skutecznie zastosowany), odmowa wystawienia recepty prze lekarza ze względu na kwestie ideowe. Dostępność antykoncepcji awaryjnej po przeprowadzeniu ww. wywiadu, będzie stanowić skuteczną alternatywę względem wizyt lekarskich, zapewniającą szybki i dyskretny dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej. Może tez ograniczyć trend dotychczasowego zakupywania tego rodzaju środków z wykorzystaniem receptomatów.